Om Västervik Resort

Västervik Resort är en av Sveriges största resortanläggningar i hjärtat av skärgårdsstaden Västervik, 3 km från centrum. Vi arbetar för att skapa en helhetsupplevelse där du tryggt och säkert kan bo och semestra i en bra mix  för att du ska få en så trevlig och fantastisk upplevelse som möjligt.

Vi har boende i form av stugor, villavagnar, rum och en 5-stjärnig camping. Här finns butiker, restauranger, aktivitetsprogram för alla åldrar, egen golfbana, äventyrsgolf, stor lekplats, padelbanor, olika bastutyper, konferens, ett härligt upplevelsebad och mycket mer. Hos oss skapar du minnen för livet!

Journummer för akuta situationer eller sen incheck efter stängningstid:

0490-25 80 09

 

 

Kontaktuppgifter

Västervik Resort
593 53 Västervik

Reception

Tel: 0490-258000
E-post: vastervikresort@vastervik.se


Restaurang Tapas& Cava, Upplevelsebadet
0490-25 80 24

Restaurang Topolino 

0490-25 80 27

Krabbes Pub & Restaurang

0490-25 80 31


VD

Tommy Abrahamsson
tommy.abrahamsson@vastervik.se
0490-25 80 15

070-588 27 77


Ekonomichef

Jon Lindberg
jon.lindberg@vastervik.se
0490-25 80 17


Marknad & Personalchef, Aktiviteter

Annika Källmark
annika.kallmark@vastervik.se
0490-25 80 11


Ansvarig Upplevelsebadet, Konferens & Restaurang
Anki Andersson
anki.andersson@vastervik.se
0490-25 80 18


Receptionsansvarig
Elin Nilsson
elin.l.nilsson@vastervik.se
0490-25 80 01


Ansvarig Housekeeping

Carolina Rodriguez
carolina.rodriguez@vastervik.se
0490-25 80 19

Ansvarig Vaktmästeri och trädgård
Patrick Nilsson
patrick.nilsson@vastervik.se
0490-25 80 13

 

Vi strävar efter att ha en god kvalitet på det vi levererar. Här kan du se vår gällande kvalitetspolicy som gäller för hela Västerviks kommunkoncern och Västervik Resort som bolag.

Kvalitetsinriktning 2019-2020

 

E-tjänst för Synpunkter eller klagomål