Prisvärt!
- Fri dusch
- Barnaktiviteter
- Kvällsunderhållning
- Diskmaskin inkl. diskmedel
- Tvättmaskin inkl. tvättmedel
- Familjebiljett vid bokning av 7 nätter
Stuga, villavagn eller studiolägenhet? Blir stuga ditt svar har du inte färre än 166 stycken att välja mellan, i 20 olika kategorier – flera med havstomt. Tillhör du dem som tycker att det mesta var lite bättre förr kommer du att älska de enkla men fräscha vintage-stugorna, med 100% torparcharm.
Gratis tillgång till moderna faciliteter har du ändå alltid i våra servicehus. I stugspannets andra ände återfinns ett gäng smakfulla hotellstugor och studios - här saknas ingen nutida komfort! Under högsäsong serverar vi en god frukostbuffé (125kr/ person) och på lågsäsong går det bra att beställa en smarrig frukostpåse (125kr/person) direkt till din stuga. Stugbyn är inte klassificerad enligt svensk campingstandard.
Ett alternativ till stuga är förstås våra 16 superfräscha studiolägenheter med fräscha materialval och nordiskt ljus. Våra villavagnar är privatägda men hyrs ut efter tillgång.
Oavsett vilket boende du väljer är du alltid omgiven av havet, skogen och hela det häpnadsväckande utbud av service, shower, klubbar och aktiviteter som bara Västervik Resort kan erbjuda – inklusive ett coolt och varmt upplevelsebad med spa och tre restauranger. Allt på gångavstånd från vänliga Västervik och med Smålands familjeupplevelse nummer ett, Astrid Lindgrens Värld – inom en dagsutflykts räckhåll.
Välkommen att boka din stuga i Småland idag. Glöm inte bort att spana in vår fina camping också!
För att förboka camping och stugor under högsäsong behöver du boka minimum 3 nätter. Vill du inte boka 3 nätter finns det en chans att boka på plats men då kan vi inte garantera dig ett boende.
Utcheckningstiden på camping är 12.00 och på stugor 11.00. Vi godkänner inga sena utcheckningar under högsäsong.
Upplevelsebadet ingår inte i priset men om du bor mer än 6 nätter ingår 1 familjebiljett/ 6 nätters period.
Som boende gäst hos oss kostar Upplevelsebadet 140kr/person. Du kan också köpa en familjebiljett för 395kr (2 vuxna+3 barn). Kommer du ombytt direkt från stugan eller husvagnen drar vi av 50kr på familjebiljetten. (gäller vid direktköp och kan ej kombineras med andra erbjudanden)
Vi har fria duschar i alla servicehus
Vi har diskmaskiner i de flesta servicehus förutom Rönnö, Dungen och Marielund. Diskmaskinerna är snabbgående och har automatisk dosering av diskmedel.
Det finns tvättmaskiner i utvalda servicehus och det är gratis att tvätta hos oss om du bor på anläggningen. Tvättmedel ingår och doserar med automatik.
Ladda hem vår anläggningskarta så ser du enkelt vilket håll solen står och kan se om din plats har de solförhållanden du önskar.
Alla kvällshower är gratis och Arenan öppnar 20.00 torsdag, fredag och lördag.
De flesta barnaktiviteter är gratis men kräver en föranmälan i Lysses hus när du är på plats. Äventyrskvällen, då det ingår korv, smoores och dryck kostar 40kr/deltagare.
Vi tar inga förhandsanmälningar på aktiviteter utan du anmäler dig på plats i Lysses hus. Ett tips är att besöka Lysses hus första dagen på din vistelse och boka upp olika roliga aktiviteter för ditt/dina barn.
Nej, vi har ett antal campingstugor utan dusch och toalett och det ser du enkelt i stugmenyn.
Trappan i Ösel och Dagö stugorna är brant och är du tveksam, kontakta gärna receptionen som berättar mer.
Husdjur är varmt välkomna hos oss och får hänga med på de flesta ställen på området. Vi har vissa stugor där inte husdjur är tillåtna och det är Krokö, Jungfruskär och i våra studios.
Det ingår inte lakan och handdukar men det går bra att hyra för 150kr/set.
Ja, barnstol kostar 120kr och barnsäng 260kr/vistelse.
Alla våra stugor är utrustade för självhushållning. Det är bra att ta med sig hygienartiklar, sänglinnen(finns att hyra), torkhanddukar, badhanddukar, toalettpapper, hushållspapper, kryddor till matlagning och så ett glatt humör såklart.